Home 10 Lajme 10 Maqedoni

Maqedoni

Shpërndaje/ Familja Hamidi nga Serava ngrohet me shishe, ujin e nxehtë e marrin te fqinjët(VIDEO)

Në një hapësirë shumë të vogël e cila është në pronësi të dikujt tjetër, në mungesë të kushteve elementare për jetë, me bark të uritur dhe një frigorifer të zbrazët, kështu i shtyjnë ditët gjashtë anëtarët e familjes Hamidi në lagjen Serava të Shkupit. Kryefamiljarja Mevlude thotë se për të është shumë e vështirë të kujdeset për katër fëmijët, dy ...

Read More »

Bogovinë / Aksion i banorëve për ujin, bashkohet edhe kryetari i komunës (VIDEO)

Banorët e fshatit Bogovinë në komunën me të njëjtin emër kanë realizuar aksion të përbashkët vullnetar për rregullimin rrjedhës së burimit që furnizon fshatin me ujë të pijshëm, përcjell in7. Bashkë me banorët, në aksion ka marrë pjesë edhe Kryetari i Komunës së Bogovinës, Albon Xhemaili bashkë me bashkëpunëtorët e tij. “Sot, kryetari i Komunës së Bogovinës së bashku me ...

Read More »

“Shpëton” Buçkovski, i vjetërsohet lënda

Vjetërsohet vepra e Buçkovskit për “Pjesët e tankeve” Ish-kryeministrit Vllado Buçkovski, i është vjetërsuar vepra për rastin “Pjesët e tankeve”, njoftoi sot Koalicioni të gjithë për gjykim të drejtë, i cili e ka përcjellë këtë proces gjyqësor. “Në seancën e sotme gjyqësore për lëndën ‘Pjesët e tankeve’ prokurori publik në fjalët përfundimtare bëri precizimin e aktakuzës, me çka hyri në ...

Read More »

Në Shkup zhvillohet marsh për tolerancën

Marsh i tolerancës në Shkup Marsh i tolerancës do të mbahet sot në Shkup në organizim të Komitetit të Helsinkit për të drejta të njeriut, ndërsa me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Tolerancës. Marshi do të fillojë në mesditë në Muzeun e Qytetit të Shkupit, përmes rrugës “Maqedonia” deri në pikën përfundimtare të pllatosë para Universitetit të EJL-së në Çarshinë ...

Read More »

Zaev i ka ndihmuar Gruevskit të ikë nga shteti, ja kush e thotë

Vjetërsimet e rasteve të PSP-së nuk janë të rastësishme. Kështu konsideron Antonio Milloshoski deputeti nga radhët e VMRO-DPMNE-së. Duke folur për Ligjin e PP-së mbrëmë në emisionin “Samo vistina” ai dha mendimin e tij pse ka ardhur deri tek vjetërsimi i lëndës “Traektoria” dhe së shpejti thotë se dotë vjetërsohet edhe lënda “Dhuna në Qendër”. “Mendoj se ekziston një marrëveshje ...

Read More »

I ndërroi jetë familjari / Mesazhi emocional i Feta Alimit nga burgu

Ai njihet si heroi i Ziadin Selës, personi që ia ka shpëtuar jetën më 27 Prill atij, por që megjithatë është burgosur. Në opinion sundon konstatimi se është burgosur padrejtësisht, përcjell in7. Abdulfeta Alimi, që në mbrëmjen e 27 Prillit ishte me detyrë në Kuvend me çka e kishte tërhequr nga turma kreun e Aleancës, Ziadin Selën, ka dhënë një ...

Read More »

Më 28 Nëntor në Tetovë organizohet marsh për bashkim kombëtar, i prin Marin Mema dhe vëllau i El Çekës

Tetova sivjet do të festojë 28 nëntorin në atmosferë që moti kohë nuk është vërejtur në këtë qytet. 28 Nëntori në qytetin rrëzë Sharrit sivjet do të jetë jo vetëm festiv, por edhe protestues. Nga ora 16 e 30 minuta është paraparë të organizohet një marsh protestues nga Universiteti i Evropës Juglindore deri në sheshin Illiria. I ftuar special do ...

Read More »

Avokati nga Kumanova: Flamurin na e ka ndaluar Ali Ahmeti me ligj

Avokati i njohur nga Kumanova, Besnik Sulejmani ka lëshuar në rrjetet sociale një sërë akuzash ndaj partise shqiptare në pushtet, ne lidhje me ngjarjet e fundit në Kumanove, ku u injorua flamuri shqiptar. Sipas Sulejmanit, duke u thirrur në ligjin e votuar në vitin 2011, ndalohet përdorimi i flamurit kombëtar shqiptar në Kumanovë dhe komunat tjera ku shqiptarët nuk janë ...

Read More »

Gjyla Çeliku :Teuta Arifi vepron me diktaturë, sepse ashtu e edukoi shkolla e komunizmit që vetëm këtë drejtim posedonte

Teuta Arifi vepron me diktaturë, sepse ashtu e edukoi shkolla e komunizmit që vetëm këtë drejtim posedonte. Teuta Arifi, rri larg organizatave joqeveritare sepse ti je shumë e vogël karshi punës tyre të madhe! Apeloj që “LOJA” dhe të gjithë ne që kemi OJQ të njoftojmë ambasadat të cilat Teuta Arifi di vetëm t’i gënjejë. Çdo komunë përkrah dhe financon ...

Read More »

Lideri i ASH-së, Ziadin Sela takon ambasadoren e SHBA-së, Kate Byrnes

Sot në zyrat e Aleancës për Shqiptarët në Shkup, lideri i ASH-së priti në takim Ambasadoren e SHBA-së, Kate Byrnes. Siguria, prosperiteti, respektimi i të drejtave të njeriut, sundimi i së drejtës si dhe lufta kundër krimit dhe korrupsionit janë fusha në të cilat Aleanca për Shqiptarët vë fokus maksimal. Për këtë nga afër kryetari i ASH-së Ziadin Sela i ...

Read More »
Loading...
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Like Faqen Informohu24.com