Home 10 Lajme 10 Opinione

Opinione

Bashkimi i partive opozitare shqiptare në Maqedoni, nevojë apo lojë?!

Shkruan: Naser Pajaziti Bashkimi i partive opozitare shqiptare në Maqedoni a është nevojë apo lojë?! Kjo dilemë duhet pastruar. Tymnaja e krijuar u reflektua edhe nga vizita e përfaqësuesit special amerikan Mathew Palmer, që nuk takoi askend nga opozita shqiptare. Njerëzit janë lodhur nga deklarimet pompoze inatçore se unë po du, po ai…?! Janari vjen shpejt, andaj është koha të ...

Read More »

Bisedë mes përkrahësit të BDI dhe vajzës së tij!

Bisedë e improvizuar mes një prindi dhe vajzës së tij Viti 2019 ,viti parë gjimnaz Vajza-Babi, profesoresha na ka dhënë detyrë që të shkruajmë për veset negative të personave, a mundet të më ndihmosh? Babai-Po si jo bija ime cfarë të intereson konkretisht? V- Cilat janë veprat dhe veprimet që një njeri nuk guxon ti vepron asnjëherë? B- Po ka ...

Read More »

PASQYRIMI I PROF.DR.ARBEN TARAVARIT NË SYTË E NJË STUDENTI

Fjalët më elokuente janë ata të cilat burojnë nga thellësia e shpirtit e sidomos kur ato dalin për të vetmin qëllim, për të treguar ndjenjën dhe për të përshkruar nderin ndaj një njeriu I cili do mbetet në kujtimet e mia të arta të jetës. Është kënaqësi për mua që mund të shkruaj për njeriun me përplot merita, dhe padyshim ...

Read More »

Tiparet e cilësit e Albin Kurtit, mund t’i gjeni te Ziadin Sela

Shkruan MSc. Huzeir Mustafi Këta që arsyetohen se këtu s’mund të ndodhin ndryshime se nuk e kemi një Albin Kurti, janë po të njejtit apo funskionojnë me logjikën e atyre që dikur thonin, sikur ta kishim ne këtu të ndjerin Ibrahim Rugova ndërsa harronin apo e injoronin poashtu të ndjerin Arbër Xhaferi. Këtu nuk e kemi një politikan me emrin Albin ...

Read More »

Remzi Mehmedi : Po 27 Prillin e ka harruar dikush ?!

Shkruan Remzi Mehmedi Po 27 Prillin e ka harruar dikush ?!?!?! Po betejën parimore pēr të sendërtuar koncept të ri politik të përfaqësimit NDRYSHE, me DIJE dhe GUXIM duke zbehur dukshëm konceptin e vjetēr të ” përfaqësimit ” pērmes vazalitetit kush e bëri ?!?!?! Po largimin nga qeveria për parime deri sa të tjerët janë në gjendje të shkelin mbi ...

Read More »

Driton Nebiu : NDRYSHIMET tanimë kanë filluar

Shkruan Driton Nebiu Në skenën politike shqiptare në 20 vitet e fundit paradojnë, fotografohen, shetiten, mbijnë, qeverisin e manipulojnë thuajse të njejtit “politikbërës” që synim primar kanë “pasuribërjen”. Nuk ekziston thuajse as edhe një fytyrë e njohur politike që ka “qeverisur” gjer më tani e që prapa vetes nuk ka lënë “të bëmat” në emër të popullit e në dam ...

Read More »

Driton Nebiu : NDRYSHIMET tanimë kanë filluar

Shkruan: Driton Nebiu Në skenën politike shqiptare në 20 vitet e fundit paradojnë, fotografohen, shetiten, mbijnë, qeverisin e manipulojnë thuajse të njejtit “politikbërës” që synim primar kanë “pasuribërjen”. Nuk ekziston thuajse as edhe një fytyrë e njohur politike që ka “qeverisur” gjer më tani e që prapa vetes nuk ka lënë “të bëmat” në emër të popullit e në dam ...

Read More »

Nëntë këshilla nga Elon Musk

Elon Musk është një nga inxhinierët dhe sipërmarrësit më të shkëlqyer, aktualisht, në botë. BusinessMag ka përmbledhur disa nga shprehjet që na japin një ide për botën e tij të brendshme . Qëndrueshmëria është çelësi “Kur diçka është shumë e rëndësishme, ti e realizon atë edhe nëse të gjitha gjërat nuk janë në favorin tënd” E gjitha varet nga mënyra ...

Read More »

I buzëqeshim (vetëm) celularit

Jetojmë në një regjim të dyfishtë: flasim, përqafohemi, puthemi me një person tjetër, por truri ynë është sintonizuar diku tjetër, me zilen e telefonit kur vjen një mesazh Nga Masimo Amaniti Kur në të kaluarën hipnim në autobus ose në metro, ishte e zakonshme të shihnim pasagjerë të zhytur në leximin e një gazete, pa i kushtuar aspak vëmendje kujt ...

Read More »

Pranvera shqiptare në Maqedoninë e Veriut fillon nga Kosova

Nga Bekim Qoku Nuk ka, por as ka patur ndonjëherë subjekt politik që ipërbashkon shqiptarëtnë këtë përmasë e intensitet qysh nga Rilindja Kombëtare.Nga të gjitha trojet i janë bashkuar Lëvizjes Vetëvendosje! Në ndërkohë, shqiptarët e Maqedonisë së Veriut kurrë nuk kanë qenë më të çorientuar e më të davaritur politikisht se tani. Synimi për BE dhe NATO duket se është ...

Read More »

KLIKO FOTOT

Loading...