Home 10 Shëndeti

Shëndeti

Virusi vdekjeprurës kinez mund të përhapet në gjithë botën, OBSH paralajmëron rrezik

10:42, 17 Janar 2020 Japonia ka konfirmuar rastin e saj të parë të infeksionit nga koronavirusi i ri i Kinës, pasi Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) paralajmëroi spitalet në të gjithë botën për t’u përgatitur për këtë sëmundje. Ministria e Shëndetësisë në Japoni tha sot se një burrë në të 30-at e tij afër Tokios është testuar për këtë sëmundje ...

Read More »

Hani fruta të thata gjatë dimrit, qëndroni shëndetshëm

23:13, 16 Janar 2020 Frutat e thata janë një element përgjithësisht i shëndetshëm për çdo regjim ushqimor. Por nëse nuk mbani nën kontroll racionet e frutave të thata, efektet e tyre në shëndet bëhen negative, sidomos kur vjen puna tek pesha, njofton Klan Kosova. Nëse frutat i hani direkt nga qesja, tendenca për ta tepruar është e madhe. Në këtë ...

Read More »

Efekti i pijeve energjike në trup qenka i frikshëm

19:43, 16 Janar 2020 Pijet energjike konsiderohen si një zëvendësues i kafesë për të siguruar stimul shtesë, por ajo që pak njerëz nuk e kuptojnë është se kjo lloj pije nuk mund të pihet e të mos ketë efekte negative. Ka shumë rreziqe shëndetësore të raportuara, energjia e tepërt që lidhet me shumë raste të vdekjes, si dhe ndikimin që ...

Read More »

Obeziteti i dëmshëm për trurin e fëmijëve

12:30, 16 Janar 2020 Fëmijët obezë mund të pësojnë dëme të pariparueshme në rajone kyçe të trurit të tyre, sugjeron një studim i ri. Studiuesit zbuluan se adoleshentët mbipeshë kishin shenja të dukshme shkatërrimi në zonat përgjegjëse për kontrollin e oreksit, emocionit dhe kënaqësisë. Skanimet MRI zbuluan gjithashtu dëme në rajonet përgjegjëse për shpejtësinë e të menduarit, duke sugjeruar se ...

Read More »

E rrallë, në SHBA lind foshnja e dytë pas transplantimit të mitrës (VIDEO)

10:30, 16 Janar 2020 Në SHBA ka ardhur në jetë foshnja e dytë, e cila lindi pas transplantimin të mitrës. Në moshën 17 vjeçare, Jennifer Gobrecht, e kuptoi që ishte infertile. Transplantimi i mitrës tek Gobrecht i lejoi asaj të kishte një fëmijë, duke bërë që Benjamini i vogël të shndërrohet në fëmijën e dytë në SHBA që lind përmes ...

Read More »

Britani, bie niveli i të infektuarve me HIV në 73%

8:35, 16 Janar 2020 Numri i personave të diagnostikuar me HIV në Mbretërinë e Bashkuar ka rënë ndjeshëm që nga viti 2014, sipas shifrave të publikuara nga Public Health England. Burrat homoseksualë dhe biseksualë kanë përjetuar rënien më dramatike të infeksioneve, në një nivel të rënies me 73%. Këto ndryshime i janë atribuar rritjes së përdorimit të profilaksisë para ekspozimit ...

Read More »

Përurohet salla e tretë operative në Kirurgjinë Vaskulare, Ismaili: Po e ruajmë shëndetin dhe xhepin e qytetarëve

12:22, 15 Janar 2020 Ministri në detyrë i Shëndetësisë Uran Ismaili, ka përuruar sallën e tretë operative në Kirurgjinë Vaskulare.Me këtë rast Ismaili tha se është shumë i lumtur me investimet që janë bërë në këtë klinikë. “Jam jashtëzakonisht i lumtur me investimet që po shoh se janë realizuar këtu. Kjo ka qenë një kërkesë e kahmotshme e Kirurgjisë Vaskulare, ...

Read More »

Të mirat shëndetësore të arrave makadamie

15:00, 15 Janar 2020 Arrat e makadamisë janë një nga frutat më të mira të thata. Kjo pemë rritet në klimat tropikale të Brazilit, Australisë, Kenisë, Indonezisë, Afrikën e Jugut dhe Zelandën e Re, megjithatë arrat e makadamias gjenden edhe në Evropë Më poshtë do të listojmë të gjitha arsyet përse duhet t’i bëni pjesë të regjim tuaj këto arra ...

Read More »

Pseudo-drithërat: Çfarë përmbajnë dhe si mund t’ju ndihmojnë

13:00, 15 Janar 2020 Nuk janë pjesë e grupit të drithërave mirëpo farat e tyre kanë ngjajshmëri me drithërat dhe përdoren pothuajse në të njëjtën mënyrë e për këtë kanë marrë emrin pseudo-drithëra. Me që nuk përmbajnë gluten janë të përshtatshme për të gjithë ata të cilët janë të ndjeshëm apo jotolerantë në këtë proteinë bimore, përjcellë Klan Kosova. Amaranti Amaranti ...

Read More »

Konfirmohen 11 raste të gripit sezonal në Kosovë

12:35, 15 Janar 2020 Shërbimi Spitalor dhe Universitar i Kosovës ka formuar konsiliumin i cili po e përcjellë gjendjen e gripin sezonal.Ky konsilium pas analizave të bëra konstaton se në Klinikën Infektive të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, nga 1 dhjetori 2019 deri më 15 janar 2020, janë konfirmuar 11 raste me gripin sezonal (Influenca A). Nga këto raste: Një ...

Read More »

KLIKO FOTOT

Loading...