Home 10 Teknologji

Teknologji

Policia në Pejë për dy muaj konfiskon 49 vetura për mospagesë të doganës

16:11, 12 Dhjetor 2019 Drejtoria Rajonale e Policisë në Pejë gjatë muajve tetor dhe nëntor kanë konfiskuar 49 vetura, pronarët e të cilëve iu kanë shmangur “Pagesat e detyrueshme doganore ose tarifave të akcizave”. “Drejtoria Rajonale e Policisë në Pejë, në bashkëpunim të ngushtë me Prokurorinë e Shtetit dhe me Doganën e Kosovës, automjetet e konfiskuara janë dërguar në terminalet ...

Read More »

Policia e Shqipërisë e kap në radar shoferin që voziste 221 km/h (VIDEO)

0:08, 12 Dhjetor 2019 Me 221 km/h në aksin Sauk-TEG. Udhëtonte me një shpejtësi të frikshme që rrezikonte edhe të tjerët. Policia e shtetit ka publikuar ku ka kapur në shoferin që voziste çemndurisht. “Radari dhe polici të shpëtojnë jetën. Vijon të ndodhë në aksin rrugor Sauk – Teg. 221 km/h në aksin Sauk – Teg, shpjetësi e frikshme që ...

Read More »

Qeveria e Shqipërisë ia mbyll derën Kinës për rrjetin e internetit 4G dhe 5G

19:45, 11 Dhjetor 2019 Qeveria e Shqipërisë e ka miratuar në parim memorandumin bashkëpunimit me SHBA-në, sa i takon sigurisë së rrjetit 4G dhe 5G. Ky vendim hyn në fuqi menjëherë. SHBA më herët i ka kërkuar vazhdimisht nga Shqipëria që të ketë kujdes në dhënien e së drejtës për azhornimin e rrjetit 5G, raporton Top Channel përcjellë Klan Kosova. ...

Read More »

Policia e Kosovës me veturë të re (FOTO)

17:24, 11 Dhjetor 2019 Policia e Kosovës sot është shfaqur me veturë të re. Në rrugët e Prishtinës ata janë parë duke qarkulluar me “Toyota Corola”, me fuqi motorike 1.8 benzin/ rrymë 122 kuajfuqi. Lajmin e ka konfirmuar zëdhënësi i Policisë Baki Kelani, i cili ka thënë se Policia e Kosovës e ka pranuar donacion një veturë. “Policia e Kosovës ...

Read More »

Mbahet gara “Sfida e Kodimit” (VIDEO)

21:07, 9 Dhjetor 2019 Nxënësit e 18 shkollave të Kosovës u bënë bashkë sot në një punëtori, për t’u përballur me “Sfidat e Kodimit”. Ata përdorën pajisje të programimit sikurse që është MikroBit. Kronikë nga gazetari Vullnet Krasniqi. [embedded content] KLIKO FOTOT Loading... KLIKO FOTOT Loading...

Read More »

Porsche teston fuqinë e veturave me katër motorë elektrikë

19:26, 8 Dhjetor 2019 Porsche ka prezantuar serinë e re të pajisur me katër motorë elektrikë, një për secilën rrotë. Në kombinim me një softuer të ri kontrolli, automjeti do të fitojë në mënyrë të konsiderueshme më shumë stabilitet sesa një veturë me makinë konvencionale me katër rrota. Raporti i shpërndarjes së forcës midis boshtit të përparmë dhe të pasëm ...

Read More »

Edhe “Facebook” fsheh numrin e pëlqimeve në postime

18:34, 7 Dhjetor 2019 “Facebook” do të ndjekë shembullin e “Instagram”-it në fshehjen e numrit të “pëlqimeve” te postimet e përdoruesve të Australisë. Nga e premtja, disa nga përdoruesit e rrjetit social nuk do të munden që të shohin sa “pëlqime” apo reagime të tjera ka marrë një postim i bërë nga një përdorues tjetër. Lidhur me këtë eksperiment, kompania ...

Read More »

Së shpejti, testohet sistemi që mund të parashikojë tërmetet 4 orë para

21:24, 4 Dhjetor 2019 Universiteti Politeknik i Bukureshtit do të testojë së shpejti një sistem që mund të parashikojë tërmetet të paktën katër orë përpara. Sistemi supozohet se do të jetë në gjendje të zbulojë thellësinë, intensitetin dhe vendodhjen e përafërt të një tërmeti. Testimi do të bëhet në rajonin Vrancea në Rumani. Sipas Mediafax (një kompani mediatike rumune) sistemi ...

Read More »

ASPARK OWL nga 0-100 për vetëm 1.69 sekonda (VIDEO)

22:34, 25 Nëntor 2019 Makina më e shpejtë në botë është prezantuar në Dubai Motor Show këtë javë. Një makinë tërësisht elektrike, Aspark Owl, është në gjendje që të arrijë shpejtësinë e 100 km në orë në vetëm 1.69 sekonda dhe për këtë jep garanci prodhuesi japonez i makinave, Aspark. Mjeti elektrik lë pas kështu rivalë të tjerë si Concept ...

Read More »

Audi RS Q8 thyen rekordin e Mercedes AMG GLC 63 S (VIDEO)

9:53, 24 Nëntor 2019 Audi ka zgjeruar prodhimin e serive sportive. Pas Q8 dhe SQ8, prodhuesi gjerman po planifikon ta nxjerrë edhe serinë RS Q8. Pas publikimit të këtij modeli u bë edhe testimi në një nga pistat më të njohura “Nurburning”. Kjo veturë e ka thyer rekordin për kohën më të shpejtë për kategorinë e veturave SUV, të cilin ...

Read More »

KLIKO FOTOT

Loading...
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Like Faqen Informohu24.com