Home 10 Lajme 10 Kosovë 10 Palmer: Kërkojmë njohje reciproke Kosovë-Serbi

Palmer: Kërkojmë njohje reciproke Kosovë-Serbi

Please follow and like us:

21:54, 4 Dhjetor 2019

KLIKO FOTOT

Loading...

Zëvendësndihmës sekretari i Shtetit të SHBA-së, Matthew Palmer dhe përfaqësues për Ballkanin Perëndimor ka thënë sot se Amerika dëshiron që të shohë normalizim të plotë të marrëdhënieve në mes të Kosovës dhe Serbisë,

Sipas tij ky normalizim nënkupton njohjen reciproke ndërmjet dy shteteve, transmeton Klan Kosova.

Për N1 në Bosnjë, ai ka thënë se “është e nevojshme që Prishtina dhe Beogradi të ulen në tavolinë, ta arrijnë marrëveshjen dhe të marrin rrugë drejt Bashkimit Evropian”.

“Duhet të arrihet marrëveshja e cila do të jetë e pranueshme dhe e përkrahur nga publiku në të dy anët, si mënyra më e mirë për ecjen para”.

“Me rëndësi është që marrëveshja të jetë e zbatueshme, e drejtë dhe e qëndrueshme”.

Pastaj ai ka thënë se me të dërguarin Richard Grenell ka marrëdhënie shumë të mira duke theksuar se nuk është hera e parë që SHBA dërgon dy përfaqësues për një çështje.

KLIKO FOTOT

Loading...

KLIKO FOTOT

Loading...

KLIKO FOTOT

Loading...
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial

Like Faqen Informohu24.com